Praėjęs savaitgalis visas - apie skubančius laiko traukinius ir lyg kine pro akis praplaukiančius laiko garlaivius.
Šeštadienį Stonių šeima laidoje apie seną kiną sugrąžino į jaunystę, rodydama kiną
MANO MAŽYTĖ ŽMONA , po kurio visos mergaitės įsimylėjo Saulių Balandį, pavydėjo Koriznaitei ir Sauliaus Balandžio žmonai... Prisimenu, dažnai sutikdavome Balandį su žmona Gedimino prospekte ar kur kitur (tai buvo dar tie laikai, kai mes visi daug vaikščiojome. Vaikščiojome, nes neturėjome mašinų, nes turėjome energijos, nes mylėjome Vilniaus gatves, nes vaikščioti - tiesiog smagu... Ir laiko vaikščiojimui pakakdavo).
Daug laiko nubėgo. Saulius Balandis vis dar vertas, kad jį įsimylėtų merginos. Ar genetika, o gal gyvenimo būdas čia kaltas, kad jis - iš tų vyrų, kurie su laiku išlieka gražūs, tiesi, giedru veidu, modernūs, nors solidesni. Jis išlaikė ir kitokius išbandymus - neįsivėlė į ŽMONIŲ pelkes, pusamžių vyrų hormonų bangas, nepliauškia apie savo miegamąjį ar virtuvę, nepradėjo šokti televizoriuje, kad Šapranauskas su Smoriginu pasismagintų.
Dėl to tas vaidmuo R.Banionio filme šiandien atrodo dar vertesnis - TIKRAS. Dabar jau tikrai, kai laikas spaudą uždėjo.
Nuostabiai tikra tame filme Gražina Dauguvietytė, kurios ,,gražus jubiliejus" kaip tik šiomis dienomis. Turbūt tada (1984) ji atrodė ,,sena", bet kai šiandien žiūri - ji tada buvo dar jauna. Smagus tas žaidimas su sąvokomis. Nors ir žiaurokas. Pamoka - nereikia be reikalo pačiam savęs pasendinti.
Labiausiai man širdį nudiegė paskutinės filmo frazės - maždaug: ,,kas pralėkė pro šalį? laivas, pakeltomis burėmis, - žmogaus gyvenimo metai".
Taigi, Jiems - Banioniui, kitiems filmo kūrėjams jau tada kažkaip svariai skambėjo tas laiko bėgimas, tokios mintys sukosi, bet tos atkarpėlės laiko buvo - kaip dešrytės.
O va dabar - kas gi čia pralėkė pro šalį - MŪSŲ GYVENIMAS - LAIVAS, PAKELTOMIS BURĖMIS...
O kai pažiūrėsime tą filmą po dar vieno laiko gabalo (kam bus lemta tas finalines filmo frazes dar kartą išgirsti...), va tada tai bus laimė - nubraukti sentimentalią ir tokią tikrą tikrą ašarą - ak, TAS
LAIVAS , PAKELTOMIS BURĖMIS...
Sekmadienį vakare
Gytis Paškevičius , švenčiantis ,,gražų jubiliejų", stovėjo prieš kelis tūkstančius klausytojų Siemens arenoje susijaudinęs ir pasimetęs kaip berniukas. Nesitikėjo, kad yra toks mylimas, toks mėgstamas, toks populiarus, toks reikalingas. Plika akim matėsi, kad jam trūksta žodžių padėkoti už tą klausytojų atsidavimą ir gera aurą, kurią jie atsinešė į koncertą. Koncertas buvo solidus - su Kauno simfoniniu orkestru, berniukų choru, keliais kviestais muzikantais. LAIKO TRAUKINIAI - taip pavadinta nauja plokštelė. Išsinešiojo pirkėjai akimirksniu tas dainas.
Tai ir vėl - patvirtinimas, kad teisinga buvo taip gyventi - nefotografuoti savęs miegamajame ir apsieiti be Petruškevičiaus ir jo rekomenduotų apatinių ir viršutinių. Tik vieną kartą kažkur skaičiau apie Paškevičiaus buitį. Ir nuotrauka buvo - sodyboje kerta sau malkas. Tiesiog kaip žmogus.
Ir dainų tekstų pats nepradėjo kurti kaip kokia Mia. Ir rūpi jam tai, apie ką dainuoja, todėl visos eilutės, kurias ištaria savo dusliu įtikinančiu, svaigiu balsu - ,,kanda" - apie jausmą, apie laimę ar apie tėvynę - tik pačios aukščiausios prabos metaforomis...
Ir apie bėgantį laiką - taip pat žmogiškai, nebijodamas jausmo parodyti, nebijodamas jaudintis. Ir nuoširdžiai džiaugdamasis ir žemai nusilenkdamas savo publikai, kai žodžių pritrūko. Ir tūkstančiai žmonių svaigino savo dėmesiu ir aplodismentais...
Kitą dieną mačiau Paškevičių tiesioginėje vaizdo konferencijoje DELFI biure - tebebuvo dar ,,pagiriotas" nuo to koncerto sėkmės, nuo pripažinimo ir dėkingumo, kurio, būdamas kuklus, nesitikėjo.
Tai va, ištikimybė jaunystės idealams- apsimoka.